Yeraltı görüntülemede dünyayla yarışıyoruz

27079912

Bugüne kadar ithal ettiğimiz yer altı görüntüleme sistemlerini artık üretir hale geldik. ABD ve Almanya’nın elinde olan Türkiye pazarına artık ithal yeraltı görüntüleme cihazları girememeye başladı. Ürettiğimiz ürünleri çeşitli ülkelere ihraç etmeye başladık.

Fiyatları 10 bin Euro’dan başlayan ve 35 bin Euro’ya kadar çıkan yer altı görüntüleme sistemleri, artık Türkiye’de üretilir hale geldi. Conrad yeraltı görüntüleme sistemleri üreticisi işadamı Erol Gökalp, bu cihazları üretmek için 5 yıldır Ar-Ge’ye yatırım yaptıklarını ve meyvelerini almaya başladıklarını söyledi. Bugüne kadar ithal edilen yeraltı görüntüleme cihazlarının ABD ve Almanya’dan ithal edildiğini belirten Gökalp, “Özellikle Almanya’dan yoğun bir ithalat yapılıyordu. Fakat biz üretime başladıktan sonra ithalat durdu. Fiyatları 10 bin ile 35 bin Euro arasında değişen bu cihazların en pahalısını biz yerli üretimle 8 bin TL’ye satar hale geldik.  Ayrıca ithal cihazı kullananlar herhangi bir arıza olduğunda servis için cihazı Almanya’ya göndermek zorunda kalıyordu. Biz bu cihazları burada üreterek bu sorunu da aşmış olduk. Gerek bekleme süresi, gerek servis maliyetlerini de neredeyse yüzde 90 oranında aşağılara düşürdük” dedi.

‘YETERSİZ CİHAZLAR TARİHE ZARAR VERİYOR’
Türkiye’de yoğun olarak kullanılan sıradan dedektörlerin tüm madenlere sinyal verdiğini ve bilinçsizce yapılan kazıların tarihe zarar verdiğini anlatan Conrad yeraltı görüntüleme sistemleri üreticisi Erol Gökalp, şöyle devam etti: “Bizim  yerli üretimle hayata geçirdiğimiz cihazlar dedektörden öte özelliklere sahip.  5 yıllık bir Ar-Ge çalışmasının ürünü olan bu cihazların çeşitli özellikleri bulunuyor. 3 farklı sistemi bir arada bulunduran X3 Ultra, 4 farklı çalışma modunu bir arada bulunduran GEOX4 gibi Conrad markasıyla satışa sunduğumuz tamamı yerli kaynaklarla yapılmış ürünler. 5 çeşit yer altı görüntüleme cihazı ürettik. Bunların normal dedektörden farkı daha derine nüfus etmesi, görüntü vererek aramalarda kazı yapılmadan önce doğaya zarar verilmesine engel olunması, hata payının daha az olması, boşluğu ve suyu tespit etmesidir. Bilinçsiz cihaz kullananlar sırf bu yüzden kazdıkları alanlarda tarihi eserlere zarar verebiliyorlar”

Kaynak : Hürriyet (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27770177.asp)

Yerli dedektör de üretildi

27079912

Türkiye’de dedektör de üretiliyor. Conrad marka dedektörlerin üreticisi Erol Gökalp, ürün için Ar-Ge’ye 5 sene yatırım yaptıklarını ifade etti.

Gökalp, “Daha evvel ABD ve Almanya’dan ithalat yapılıyordu. Bizim üretime geçmemizin ardından ithalat durdu. Fiyatları 10 bin ile 35 bin Euro olan aygıtın en pahalısını biz yerli üretimle 8 bin liraya satar hale geldik. Ayrıca ithal ürünü kullananlar herhangi bir sorun olduğunda ürünü Almanya’ya göndermek durumunda kalıyordu. Biz bunları burada üreterek sorunu aştık. Gerek bekleme müddetini gerek servis maliyetlerini yüzde 90 oranında gerilettik.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yoğun olarak kullanılan sıradan dedektörlerin tüm madenlere sinyal verdiğini; ayrıca bilinçsizce yapılan kazıların tarihe zarar verdiğini anlatan Gökalp, şöyle devam etti:

“Bizim yerli üretimle hayata geçirdiğimiz aygıtlar dedektörden öte. 5 senelik bir Ar-Ge faaliyetinin ürünü olan bu aygıtların önemli ve ayırt edici yanları bulunuyor. 3 ayrı sistemi bir arada bulunduran X3 Ultra, 4 ayrı modu bir arada bulunduran GEOX4 gibi Conrad markasıyla satışa sunduğumuz tamamı yerli imkanlarla yapılmış ürünler. 5 tür yer altı görüntüleme ürünü ürettik. Bunların normal dedektörden ayrı yanı daha derine inmesi, görüntü vererek aramalarda kazı yapılmadan evvel doğaya zarar verilmesine engel olunması, hata payının daha ufak olması, boşluğu ve suyu belirlemesidir. Bilinçsiz ürün kullananlar bu nedenle kazdıkları alanlarda tarihi eserlere zarar verebiliyor.”

Gökalp, yer altını görüntülemeye yarayan X3 Ultra, GEOX4, PRO 800, PRO 900, GEOSURFER, UGIMAGER gibi ürettikleri 5 Conrad markalı modelleri İtalya, İspanya, Makedonya, Yunanistan gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Katar, Mısır, Libya, Tunus, Irak, Suriye ve BAE gibi Arap ülkelerine ihraç ettiklerini bildirdi.

Kaynak : Cihan Haber Ajansı (http://www.cihan.com.tr/tr/yerli-dedektor-de-uretildi-1627367.htm)

Yerli dedektör yaptı ihracata başladı

27079912

Fiyatları 10 bin Euro’dan başlayan ve 35 bin Euro’ya kadar çıkan yer altı görüntüleme sistemleri, artık Türkiye’de üretilir hale geldi.

Conrad yeraltı görüntüleme sistemleri üreticisi işadamı Erol Gökalp, bu cihazları üretmek için 5 yıldır Ar-Ge’ye yatırım yaptıklarını ve meyvelerini almaya başladıklarını söyledi. Bugüne kadar ithal edilen yeraltı görüntüleme cihazlarının ABD ve Almanya’dan ithal edildiğini belirten Gökalp “Özellikle Almanya’dan yoğun bir ithalat yapılıyordu. Fakat biz üretime başladıktan sonra ithalat durdu” dedi. Gökalp, yer altını görüntülemeye yarayan 5 çeşit Conrad markalı modeli İtalya, İspanya, Makedonya, Yunanistan gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Katar, Mısır, Libya, Tunus, Irak, Suriye ve BAE gibi Arap ülkelerine de ihraç etmeye başladıklarını söyledi.

BuldumBuldum.com’a 5.5 milyonluk yatırım

BEŞ milyon TL’lik ilk yatırımını Haziran 2013’te Aslanoba Capital’den alan BuldumBuldum.com’a, yine Aslanoba Capital’den5.5 milyon TL’lik 2. yatırım geldi. Erikli Su’yu Nestle Waters ile birleştiren başarılı iş adamı Hasan Aslanoba, e-ticaretin hızlı büyümesini değerlendirerek yaptığı yatırımları arasında en büyük rakamı geçtiğimiz sene BuldumBuldum.com’a yapmıştı. BuldumBuldum.com’un kurucusu Güçlü Gökozan “Hasan Aslanoba’nın gerek yıllardan beri süregelen iş hayatındaki müthiş başarıları, gerekse Türk internet ekosisteminin en başında gelen yatırımcı kimliği ile BuldumBuldum.com’a yaptığı yatırımlarla büyümemizi çok daha hızlandıracağımıza inanıyoruz” dedi.

Korkmaz üç ürünüyle tasarım ödülü aldı

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen ‘Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’ sahiplerini buldu. Korkmaz bu yıl üç ürünüyle ödül alarak geceye damgasını vurdu. Design Turkey yarışmasına bu yıl 410 başvuru oldu. 13 farklı sektörden 65 tasarımın ödüllendirildiği yarışmada tasarım sahipleri ödüllerini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve ETMK Başkanı Ayberk Yağız’ın elinden aldı. Korkmaz ‘İyi Tasarım’ ödüllerini Kerim Korkmaz’ın tasarımı Gala Çatal Bıçak Seti ve Adlıhan Tartan’ın imzasını taşıyan Mega Tea Semaver ve Formula Tost Makinesi ürünleri ile aldı. Korkmaz Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Korkmaz “Tasarım ekibimizle birlikte her yıl dünya standartlarında yeni ürünler tasarlıyoruz” dedi.

Kaynak : Star (http://haber.star.com.tr/kobi/yerli-dedektor-yapti-ihracata-basladi/haber-980747)